Ayhan Günay kimdir? İYİ Parti Muğla Dalaman Belediye Başkan adayı Ayhan Günay kimdir?

İyi Parti’nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Ayhan Günay kimdir? İYİ Parti Muğla Dalaman Belediye Başkan adayı Ayhan Günay kimdir?

İYİ PARTİ MUĞLA DALAMAN ADAYI KİM?

İYİ Parti Dalaman Belediye Başkan Adayı Ayhan Günay oldu.

AYHAN GÜNAY KİMDİR?

1961 Dalaman Doğumlu olan Ayhan Günay Yıllarca Dalamanspor’da futbol oynamış antrenörlük ve yöneticilik yapmıştır. Dalamanspor’un kurucusudur. 2000 yılına kadar SEKA’da çalışan SEKA kapandıktan sonra Muğla İmar ve İskan başkanlığından emekli olmuştur. 1983 Yılında Anavatan partisi ile siyasete başlayan, 2 Dönem ilçe başkanlığı yapmıştır. 2004 yılında Doğruyol Partisinden Belediye Başkanı Adayı olmuştur. 2024 önümüzdeki yerel seçimlerde İYİ Parti’den Belediye başkanı Aday Adayıdır.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x